Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Tempera

Tempera     

 
Názov tejto maliarskej techniky pochádza z talianskeho „temperare", čo znamená miesiť. V dávnejších dobách si maliari sami pripravovali temperové farby. Na ich výrobu sa používajú rôzne spojivá napr. arabská guma, glej alebo vajce. Najpoužívanejším spojivom je vajce. Farby sa pripravovali miešaním so spojivom až priamo pred maľovaním, aby sa farba státím neznehodnotila. Vajcovú temperu používali maliari už v staroveku, pri výzdobe rukopisných kníh, maľbe tabuľových obrazov a nástenných malieb a nanášala sa v malých prerušovaných ťahoch, ktoré takmer okamžite schli. Spojivom môže byť vaječný žĺtok, bielok alebo aj celé vajce. Vajce sa vymieša s vlažnou vodou a pridá sa trocha schnúceho oleja. Toto spojivo sa vymieša s pigmentom do požadovanej konzistencie. Pigmenty použité v temperových farbách boli vyťažené z prírodných zdrojov napr. z minerálov, hliny, dreva a rastlín. Farba vymiešaná s vaječným spojivom dobre drží na každom suchom i mastnom podklade. V minulosti sa temperou maľovali prenosné obrazy, na ktoré sa prevažne používali prenosné dosky. Neskôr sa ako podložka pod maľbu používa ľanové alebo konopné plátno. Temperou sa maľovalo a i dnes maľuje na sklo, kovové platne a na papier.
 
Dnes si môžeme temperové farby kúpiť v papiernictve alebo obchodoch s výtvarnými potrebami. Kupujeme ich hotové, vyrobené továrenským spôsobom v tubách alebo téglikoch. Továrenské farby majú v sebe primiešané konzervačné látky, aby nepodliehali skaze ešte pred ich samotným použitím.

Táto maliarska technika umožňuje docieliť všetky variácie z troch základných farieb :žltej, červenej, modrej, a dvoch neutrálnych farieb: čiernej a bielej. Ak zmiešame žltú a červenú vznikne nám oranžová. Pri zmiešaní červenej a modrej je to fialová a pri modrej a žltej zelená. Ak miešame temperové farieb ich výsledkom sú rozmanité variácie farieb.

Temperové farby sa riedia čistou vodou. Štetce sa pri striedaní farieb a po dokončení práce vvymývajú vodou.  Pri maľovaní temperovou farbou sa používajú ploché štetinové alebo vlasové štetce. Pri maľovaní temperovými farbami, na dosiahnutie potrebného tónu miešame farby na palete, ktorá môže byť drevená alebo plastová.

 

temperové farby

 

maľby temperami - jablko a hruška s jablkom

 

maľba temperami - paradajky a melón

 

maľba temperou - somár

 

maľba temperou - more a krajinka

zdroj: umelecke - potreby.sk, google.sk, vytvarnavychova.sk

TOPlist