OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Batikovanie - farbenie textilu

Batikovanie - farbenie textilu

 

Batikovanie je starobylá remeselná technika využívaná pri zdobení a farbení rôznych predmetov, najmä textílií. Pomocou batiky zdobili látky rôzne národy už pred viac ako 2000 rokmi a dnes toto umenie opäť prekvitá. Podstata batiky leží v prekrývaní miest, ktoré majú zachovať svoju pôvodnú farbu.

Viazaná batika
Potrebujeme tričko, špagát, nožnice, ocot, starý väčší hrniec, soľ. Vezmeme si tričko a so špagátom ho omotáme, pričom špagát poriadne utiahneme a zaviažeme tak, aby sa nerozplietol a nepohol so svojho miesta. Pomocou špagátu môžeme vytvárať rôzne vzory ako kruhy, línie, kocky a pre inšpiráciu sa dajú použiť aj drevené štipce na prádlo, či staré potrhané silonky. Ak vezmeme tričko uprostred a začneme ho omotávať smerom k jeho koncom, vytvorí sa nám na ňom kruh. Môžeme použiť aj poskladaný vejár alebo harmoniku. Tričko si naskladáme a previažeme špagátom, po rozmotaní sa nám ukážu akoby kocky. Treba pripomenúť, že čím viac špagát omotáme, tým menej farby sa nám vsaje do trička a tým viac pôvodnej tam ostane. Podľa návodu na farbe na batikovanie nalejeme do starého hrncanalejeme vodu a 8 – 10 veľkých lyžíc soli (kuchynskej), necháme zovrieť a pridáme farbu, vložíme tričká, povaríme 1 ½ – 2 hodiny, záleží od toho akú farbu si kúpime. Po uplynutí času vyberieme z vody, prepláchame pokým voda nebude čistá a zafixujeme prepláchaním v octe. Ak sa nami odmotaný výrobok nepozdáva, skúste tričko vyviazať ešte raz alebo nejaký kúsok schovať do igelitového vrecúška a znova vyvariť. Treba si však dávať pozor, že najprv narábame s bledšími odtieňmi ako žltá, ružová, oranžová a až potom, ak robíme viacfarebnú batiku, dávame do tmavších odtieňov ako modrá, zelená, olivová, čierna.

Šitá batika
Postup šitej batiky je skoro taký istý ako viazanej, len namiesto špagátu použijeme pevnejšiu niť a vyšijeme si na tričko zvolený vzor, ktorý potom dobre utiahneme, aby sa tam nedostala farba. Pokojne si môžete niečo vyšiť, niekde použiť špagát a aj štipce. 

Sypaná batika alebo batika v rúre na pečenie
Podľa niektorých je to najjednoduchšia technika, pri ktorej potrebujeme zakúpiť práškovú farbu na batikovanie, tričko, starý plech alebo tanier, igelitové vrecúško, špagát, vodu, soľ a ocot. Tričko namočíme do slanej vody a vyžmýkame, položíme na plech a posypeme farbou na batikovanie. Prelínaním farieb dosiahneme farebnejší vzor, avšak treba si dávať pozor, že najprv sypeme bledšie (žltá, oranžová, červená...) farby potom tmavšie (modrá, zelená, hnedá), aby nás výsledok nešokoval príliš tmavou farbou. Ak farbíme menší kus látky, dáme do trúby na približne 5 – 8 minút, ak väčší dáme na 10 – 12 minút pri teplote približne 300 °C. Vyberieme z rúry a vypláchame pokým voda nebude čistá, a následne vymáčame v octe, ktorým farbu zafixujeme.

Vosková batika
Je to najnáročnejšia technika, pri ktorej potrebujeme vosk, farby, tričko, menší hrniec a štetec. Necháme v hrnci rozpustiť vosk. Pripravíme si tričko, štetec a drevenú dosku či hrubšiu poskladanú utierku na stôl. Rozpustený vosk položíme na drevenú dosku alebo utierku, pretože doň budeme namáčať štetec. Rozpusteným voskom kreslíme na tričko nami zvolené tvary, čo si vyžaduje o niečo viac kreativity ako pri viazaní alebo sypaní. Ak chceme len jednu stranu trička zdobiť voskom, musíme si vnútro podložiť napr. novinami alebo kartónom. Existujú dva spôsoby ako môžeme tričko zafarbiť. Buď si kúpime tekuté farby a budeme farbiť len voskom uzatvorené ornamenty alebo spôsobom ako pri viazanej, či šitej batike, že ho vyvaríme vo vode. Po dokončení vosk olúpeme alebo vyžehlíme na savý papier (napr. noviny). Zafixujeme v octe. 

batikovanie - kvety

 

viazaná batika - špirála

 

viazaná batika - špirála

 

batikovanie - vzory

 

batikovanie na tričko - pásy

 

zdroj: zsbudca.sk, animas.eu, vytvarnavychova.sk